The path to conscious fashion: why Grand Duchess chooses sustainability?

Kelias į sąmoningą madą: kodėl Grand Duchess renkasi tvarumą?

Mados industrija per pastaruosius dešimtmečius pasikeitė neatpažįstamai. Greitoji mada užvaldė rinką, siūlydama nesibaigiantį naujų kolekcijų srautą ir pigius drabužius, tačiau tai turi savo kainą – aplinkos taršą, nesąžiningas darbo sąlygas ir trumpalaikį dėvėjimo laiką. Ši pramonė yra vienas didžiausių taršos šaltinių – kasmet išmetama apie 92 milijonai tonų tekstilės atliekų, o didžioji jų dalis patenka į sąvartynus arba sudeginama.

Gerai, kad mados industrijoje, kaip ir visame kitame, egzistuoja ir kita medalio pusė, kuri palaiko balansą – tai lėtoji mada. Lėta mada, orientuota į tvarumą ir sąmoningą vartojimą, sulaukia vis didesnio palaikymo įvairiose šalyse. Pavyzdžiui, Danija garsėja savo tvarios mados prekių ženklais ir iniciatyvomis, skatinančiomis ekologišką požiūrį į drabužių gamybą. Jungtinė Karalystė ir Japonija taip pat prisideda prie lėtos mados judėjimo, remdama etiškus prekių ženklus ir skatindama vartotojus rinktis tvaresnius drabužius. Be to, Japonijos vartotojai vis dažniau renkasi vintažinius drabužius bei remia tvarius vietinius prekių ženklus, todėl ši šalis yra svarbi lėtos mados judėjimo dalyvė. Nyderlandai ir Švedija aktyviai dalyvauja skatinant tvarią madą, remdami inovatyvius sprendimus ir ekologiškus prekių ženklus. Šiose šalyse lėta mada tampa ne tik tendencija, bet ir gyvenimo būdu, atspindinčiu sąmoningą požiūrį į aplinką ir vartojimą.

Lėtoji mada Lietuvoje: kur mes esame šiandien?

Lėtosios mados idėjos vis labiau prigyja ir Lietuvoje. Nors greitoji mada vis dar dominuoja, sąmoningas vartojimas tampa vis svarbesne tema. Pastaraisiais metais matome vis didesnį susidomėjimą tvariomis alternatyvomis – žmonės ieško kokybiškų, natūralių audinių, renkasi mažų prekių ženklų gaminius, prioritetą teikia vietiniams prekių ženklams ir atsigręžia į ilgaamžiškumą.

Lietuvoje vis daugiau prekių ženklų skiria dėmesį tvariai gamybai, tačiau didžiausias iššūkis yra žmonių įpročiai ir suvokimas. Pirkėjai vis dar linkę rinktis pigesnius, greitosios mados produktus, bet situacija pamažu keičiasi. Auga antrinių drabužių rinka, klesti „capsule wardrobe“ (kapsulinės spintos) filosofija, atrandami natūralių audinių privalumai, nepaisant aukštesnės jų kainos, vis daugiau žmonių supranta, kad kokybiškas rūbas tarnauja ilgai.

Grand Duchess siekia būti šio pokyčio dalimi, rodydama pavyzdį, jog galima rinktis ilgaamžius, rankų darbo gaminius, kurie ne tik atrodo elegantiškai, bet ir tarnauja metų metus. Mūsų klientų ratas plečiasi ir tai įrodo, kad Lietuvoje lėtoji mada jau nebėra tik nišinis pasirinkimas – ji tampa sąmoningo gyvenimo būdo dalimi.

Greita mada: kaip ji keičia mūsų vartojimo įpročius?

Greitoji mada – tai masiškai gaminami drabužiai, kurių pagrindą sudaro pigios medžiagos ir darbo jėga. Didieji prekių ženklai nuolat keičia kolekcijas, skatindami vartotojus pirkti vis daugiau. Tokiuose drabužiuose naudojamos tendencijų atkartojimo technikos ir žemos kokybės medžiagos (pvz., sintetiniai audiniai), leidžiančios pasiūlyti naujausias tendencijas už mažą kainą. Dėl to drabužiai dažnai dėvimi tik trumpą laiką (kartais tik iki pirmo skalbimo), vėliau išmetami ir keičiami naujais.

Greitosios mados prekės ženklai neturi konkrečiai nustatytų sezonų skaičiaus. Tai labiau susiję su tuo, kaip drabužiai gaminami, reklamuojami ir parduodami. Prasukant per metus kiek įmanoma daugiau tokių ciklų.

XIX a. pabaigoje kolekcijos būdavo kuriamos dviem sezonams: rudens-žiemos ir pavasario-vasaros. Tačiau XX a. didėjant paklausai ir mados prieinamumui, naujosios technologijos, tokios kaip siuvimo mašinos, gamybos procesų automatizavimas ir pan. leido gaminti drabužius vis didesniais kiekiais ir ženkliai greičiau. Remiantis 2024 m. balandžio mėn. Vogue straipsniu „Everything You Need to Know About Fast Fashion“, – 1990-aisiais tendencijų ciklai dar labiau pagreitėjo. Tokie prekės ženklai kaip „Forever 21“ ir „Zara“ pradėjo gaminti kolekcijas net 52 „mikrosezonams“ per metus. Dabar, socialinei medijai vis labiau spartinant tendencijų plitimą, tokios internetinės parduotuvės kaip „Shein“ ir „Temu“ dar greičiau pristato naujus drabužius naudodamos sudėtingus algoritmus – kartais šis reiškinys vadinamas „ultra-greitąja mada“.

Lėtoji mada – priešingybė greitai madai

Lėtoji mada apima visą drabužio gyvavimo ciklą – nuo dizaino, žaliavų išgavimo ir gamybos iki rinkodaros, pardavimo ir galutinio utilizavimo. Ji vertina, gerbia ir siekia atkurti aplinką bei teigiamai paveikti visuomenę.

Kaip teigė garsus amerikiečių mados dizaineris, režisierius ir verslininkas Tom Ford, kuris išgarsėjo savo vadovavimo Gucci ir Yves Saint Laurent mados namams metu: "Tikra prabanga slypi kokybėje, meistriškume ir unikaliame stiliuje". Tom Ford tikėjo, kad svarbu ne tik drabužio išvaizda, bet ir tai, kaip jis pagamintas – kokios medžiagos naudojamos, kaip jis siuvamas, kaip žmogus jaučiasi jį dėvėdamas ir kiek laiko šis rūbas tarnaus. Jis siekė, kad rūbai tarnautų visą gyvenimą ir galėtų būti parduoti kaip vintažiniai, kartais net už didesnę kainą nei už ją sumokėta.

Lėtoji mada skatina:

1) Kokybę vietoje kiekybės – mažiau, bet geresnių drabužių, pagamintų iš ilgaamžių medžiagų ir kruopščiai pasiūtų, kad tarnautų ilgus metus.

2) Tvarią gamybą – natūralios, ekologiškos medžiagos, kurios yra draugiškos aplinkai ir atsakingai išgaunamos. Tai apima ne tik audinius, bet ir visas detales: sagas, etiketes, siūlus, dažus, siuntų pakuotes.

3) Sąžiningą darbą – pagarba kiekvienam gamybos grandinėje dalyvaujančiam žmogui: konstruktoriams, sukirpėjams, siuvėjams. Užtikrinamas teisingas atlygis, geros darbo sąlygos ir etiškas požiūris į darbuotojus.

4) Unikalių dizainų kūrimą – rankų darbo detalės, autentiški kirpimai ir itin limituoto leidimo kolekcijos užtikrina išskirtinumą bei skatina saviraišką per aprangą.

5) Gamybą labai limituotais kiekiais – mažos kolekcijos ne tik sumažina perteklinę gamybą ir atliekas, bet ir leidžia išlaikyti išskirtinumą, leidžiant drabužiams atspindėti asmeninį stilių bei vertybes.

Grand Duchess – lėtosios mados simbolis

Lėta mada remiasi sąmoningu vartojimu, kokybe, tylia prabanga ir pagarba tiek gamtai, tiek žmonėms. Grand Duchess atstovauja būtent tokioms vertybėms, siūlydama ilgai tarnaujančius, rankų darbo linininius gaminius, kurie ne tik atrodo elegantiškai, bet ir yra pagaminti laikantis tvarumo principų. Kiekvienas Grand Duchess rūbas pasakoja savo istoriją ir tampa ilgaamžiu Tavo spintos ir asmeninio įvaizdžio dalimi.

Taigi, kodėl Grand Duchess yra tvarus pasirinkimas?

1) Linas – viena ekologiškiausių medžiagų – lino audiniui gaminti sunaudojama mažiau vandens, o augalas auga be cheminių pesticidų.

2) Tvari gamyba – mūsų gaminiai siuvami iš 100 proc. lininio audinio, sagos gaminamos iš tvarių ar perdirbtų medžiagų (pvz. bambuko, susintetintų vaisių ir daržovių atliekų ir pan.), net ir etiketės gaminamos iš medvilnės ar perdirbto poliesterio.

3) Ilgaamžiškumas – mūsų gaminiai tarnauja ne vieną sezoną, o daugelį metų, neprarandant formos ir kokybės.

4) Unikalumas – savo audinių raštuose naudojame tautinius motyvus, juos perteikiame moderniai ir kviečiame atsigręžti į savo šalies identitetą.

5) Rankų darbo meistriškumas – kiekvienas Grand Duchess gaminys yra kruopščiai pagamintas rankomis, su išskirtiniu dėmesiu detalėms.

6) Lėtas vartojimas – skatiname rinktis mažiau, bet kokybiškiau, taip prisidedant prie sąmoningo vartojimo kultūros.

7) Gaminame tik tiek, kiek reikia – mes kolekcijas leidžiame tik 1 kartą per metus – kiekvienų metų pavasarį ir nededikuojame jų tik vienam sezonui ar vienam įvykiui.

Nuolat kartojame, kad linas ne tik vasarai ir ne tik laisvalaikiui. Lininiai rūbai gali būti dėvimi visais metų laikais ir visomis progomis. O Jūsų pamilti modeliai su minimaliomis korekcijomis keliauja iš kolekcijos į kolekciją.

Be to, rūbus stengiamės siūti tik tada, kai gauname Jūsų užsakymą. Todėl užsakymo įvykdymas užtrunka iki 5 d.d., bet išvengiame perteklinės gamybos ir rūbų sandėliavimo.

Kaip pereiti prie lėtosios mados?

Jei norite gyventi tvariau, tuomet pradėkite nuo mažų žingsnių:

1) Investuokite į kokybiškus drabužius, kurie išlieka stilingi ir yra ilgaamžiai.

2) Rinkitės natūralius audinius, kurie yra draugiški aplinkai ir žmogui.

3) Palaikykite mažus ir etiškus prekės ženklus, kurie rūpinasi gamtos ir žmonių gerove. Nepatingėkite ir skirkite laiko susipažinti su prekinio ženklo istorija ir vertybėmis.

4) Prižiūrėkite savo drabužius tinkamai, tuomet jie tarnas ilgiau.

Grand Duchess aprangos derinių pasiūlymai

Siekdamos padėti Tau lengviau pereiti prie tvarios mados, paruošėme keletą elegantiškų derinių, kurie atitinka lėtosios mados principus:

1) Klasikinė elegancija – mūsų lininė suknelė „Riviera“ derinama su porcelianiniais auskarais „Žydėjimas“, perliniais karoliais ir minimalistiniais loaferiais – puikus pasirinkimas romantiškiems pasivaikščiojimams ar savaitgalio vakarienei.


2) Kasdienis komfortas – lininiai marškiniai karališkai papūstomis rankovėmis „Astoria“ su plačiomis kelnėmis „Metropolitan“ suteiks Tau stilingo laisvumo pojūtį, kai keliausi į oficialų susitikimą ar darbą ofise.

  

3) Vasariškas lengvumas – lengva lininė palaidinė „Avantiūristė II“ su lininiu sijonu „Madison“– puikus pasirinkimas šiltoms vasaros dienoms ar atostogoms.

  

4) Išskirtinės detalės ir ryškūs akcentai – unikalaus Grand Duchess sukurto „Iconic“ audinio rašto lininė liemenė „Vesta“, derinama su marškiniais pūstomis rankovėmis „Astoria“ ir lininiais bermuda šortais „Brooklyn“ – idealiai tinka stilingiems susitikimams su draugais ar pasivaikščiojimams miesto gatvėmis.

  

5) Poilsio ritualai – minkšti lininiai naktinukai „Romantiška“, lininis chalatas su akcentinėmis lininėmis juostelėmis „Aistringa“ ir gera knyga. Tiems lėtiems rytams, kai norisi tiesiog pabūti su savimi.

Linen soft sleep dress "Romantic" - Grand Duchess | Softened 100% linen | Romantic look | Fixing shoulder straps | Pink linen sustainable sleep dress   Linen soft sleep dress "Romantic" - Grand Duchess | Softened 100% linen | Romantic look | Fixing shoulder straps | Pink linen sustainable sleep dress  

100% natural softened linen; soft linen robe; olive linen robe

Apibendrinant norisi pasikartoti, kad lėtoji mada – tai ne tik mados tendencija, bet ir sąmoningas gyvenimo būdas. Rinkdamasi tvarius drabužius, ne tik prisidedi prie aplinkos apsaugos, bet ir investuoji į kokybę, ilgaamžiškumą bei asmeninį stilių, kuris niekada neišeina iš mados. Tai – pagarba meistrystei, atsakomybė už rytojų ir tikrasis prabangos apibrėžimas. Grand Duchess kviečia Tave būti pokyčių dalimi – rinktis madą, kuri turi prasmę, išlieka aktuali metams bėgant ir tampa istorija, kuri perduodama iš kartos į kartą. Prisijunk prie lėtos mados ambasadorių ir Tu!

Grįžti į blog'ą

Palikite komentarą